Świnoujście — fortyfikacje, podziemne miasto i rezerwaty przyrody

1 year ago

Świnoujście jest najdalej wysuniętym na północny zachód miastem w Polsce. Położone na kilkudziesięciu wyspach i wysepkach oferuje odwiedzającym wiele atrakcji przyrodniczych, historycznych i kulturalnych. Co warto zobaczyć, będąc w Świnoujściu i gdzie szukać noclegu?

Świnoujście kwatery na wyspach

Miasto leży na trzech dużych wyspach — Wolin, Uznam i Karsibór — ale w jego granicach znajduje się jeszcze kilkadziesiąt niezamieszkanych wysp i wysepek, które tworzą niepowtarzalny klimat okolicy. Miasto ma status uzdrowiska. Ośrodki lecznicze przyjmują kuracjuszy przez cały rok, oferując liczne zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne.

Bogata baza noclegowa sprawia, że miasto jest tętniącym życiem ośrodkiem turystycznym. Obierając za cel wycieczki lub urlopu Świnoujście kwatery warto zarezerwować jeszcze przed sezonem wakacyjnym. Wybierać można spośród hoteli i pensjonatów o zróżnicowanym standardzie. Z pewnością każdy znajdzie lokum odpowiadające jego wymaganiom.

Atrakcje turystyczne Świnoujścia

Jednym z ciekawszych zabytków są dziewiętnastowieczne fortyfikacje pruskie pamiętające czasy Twierdzy Świnoujście. Fort zachodni, w którym znajdziemy ekspozycję muzealną poświęconą historii twierdzy i portu, Fort Anioła, który pełnił funkcje obronne czy Fort Gerharda z siedzibą Muzeum Obrony Wybrzeża to najciekawsze fragmenty dawnej twierdzy otwarte dla zwiedzających.

Świnoujście to nie tylko zespół dawnych fortyfikacji. W mieście funkcjonuje Muzeum Rybołówstwa Morskiego oraz najwyższa w Polsce Latarnia Morska z tarasem widokowym. Jednym z rozpoznawalnych symboli Świnoujścia jest Stawa Młyny — charakterystyczny dla miast portowych znak nawigacyjny.

Podziemne miasto i rezerwat przyrody

Miejscem owianym tajemnicą jest usytuowane na wyspie Wolin Podziemne Miasto — sieć korytarzy łączących kilka dużych schronów. Kompleks powstał w latach trzydziestych XX wieku, a po II wojnie został przejęty przez Wojsko Polskie. Podziemne Miasto można zwiedzać z przewodnikiem.

Na miłośników fauny i flory czekają rezerwaty przyrody. Spacerując przygotowanymi ścieżkami dydaktycznymi, możemy zobaczyć skupiska ogromnych paproci, a także obserwować setki gatunków ptaków gniazdujących lub odpoczywających w okolicy. Odwiedzając Świnoujście, kwatery warto poszukać poza centrum miasta, aby móc cieszyć się bliskością przyrody i kojącym szumem morskich fal.

admin