Poznajemy program SketchUp

5 years ago

Technologia 3D wykorzystywana jest bardzo powszechnie przez osoby tworzące gry komputerowe. Technologia ta daje wiele możliwości, postanowiono je wykorzystać tworząc program komputerowy do modelowania trójwymiarowego. Chodzi tutaj o stosunkowo popularny program SketchUp.

 

SketchUp: jakie ma możliwości?

SketchUp to program komputerowy, który dostępny jest w trzech wersjach o bardzo różnych możliwościach. Najmniej funkcji, a więc najmniej możliwości wykorzystania daje aplikacja internetowa, którą każdy może pobrać ze strony internetowej programu. Aplikacja ma niewielkie możliwości, nie da się przy jej pomocy stworzyć żadnych skomplikowanych obiektów. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z modelowaniem 3D mogą skorzystać także z innej, bezpłatnej wersji programu. Bezpłatnie można korzystać z programu SketchUp Make. Trzecią wersją programu jest SketchUp Pro. To wersja przeznaczona do użytku komercyjnego, jest więc płatna. Ta wersja programu ma najwięcej możliwości. I to właśnie z tej wersji korzystają architekci, projektanci gier komputerowych, architekci krajobrazu, kinematografia. SketchUp to narzędzie, z którego korzystają amatorzy i profesjonaliści. Mimo tego, że program jest bardzo łatwy w obsłudze, warto swoją przygodę z nim rozpocząć zapisując się na kurs online.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o programie?

Wyjątkowo liczną grupą użytkowników SketchUp są architekci wnętrz. Dzięki temu, że do programu dołączone jest narzędzie LayOut można go wykorzystać do przygotowania dokumentacji technicznej budynku. Do zalet programu bez wątpienia należy też zaliczyć wyjątkowo bogatą bibliotekę gotowych modeli 3D. Najwięcej modeli można znaleźć na bezpłatnej platformie 3D Warehouse. Na platformie każdy może zamieścić model, który sam stworzył – w ten sposób baza stale się powiększa.

admin