ISO 9001 – o czym nie można zapomnieć?

1 year ago

Certyfikat ISO 9001 ma to do siebie, że nakłada na użytkowników ogrom obowiązków. Tak, można na ten międzynarodowy dokument patrzeć przez skalę korzyści komercyjnych. Nie można jednak zapomnieć o tym, że któryś audyt ISO 9001 może wykazać brak chęci doskonalenia się firmy. Certyfikacja może zostać odebrana a cały proces trzeba będzie rozpocząć od nowa – o ile będzie jeszcze taka możliwość. 

Zaangażowanie ludzi

ISO 9001 kładzie mocny nacisk na zaangażowanie ludzi. Objawiać się to może na różne sposoby. Przedsiębiorca nie ma co oczekiwać, że jego pracownicy za darmo będą zostawać po godzinach. Takie opcje w ogóle nie powinny wchodzić w grę – chyba, że mowa jest o dobrym wynagrodzeniu. Nie można o tym zapomnieć, jeżeli komuś zależy na utrzymaniu certyfikacji. Jak należy utrzymać zaangażowanie ludzi na odpowiednim poziomie? Warto pomyśleć o wdrożeniu systemu sugestii pracowniczych. Bardzo ciekawa kwestia, która pomoże opracować ciekawe rozwiązania stosowane chociażby podczas wielu procesów produkcyjnych. Jedną z najlepszych motywacji, które spowodują, że zaangażowanie pracowników będzie większe są benefity. Nagrody dla tych, którzy dowodzą, że dobro ich firmy leży im na sercu. Takie alternatywy pomogą sprawić, że zgodnie z założeniem ISO 9001 zaangażowanie pracowników uda się utrzymać na bardzo wysokim poziomie.

Doskonalenie

Kolejna bardzo ważna zasada ISO 9001. Taka firma jak DJB doradztwo, która pomaga w przeprowadzeniu pozytywnego procesu certyfikacyjnego, pokaże jak ważne jest ciągłe doskonalenie. W strefie biznesu widać to najlepiej. Nie chodzi tu tylko o zdobywanie wiedzy. Doskonalenie powinno skupić się również dookoła poszczególnych procesów produkcyjnych. Pozwoli to nie tylko na usprawnienie wszystkiego, ale także na ograniczenie kosztów. W szczególności tych, które wynikają z błędnie podjętych decyzji. Doskonalenie pozwala na ograniczenie strat materiałowych.

Właściwie można by mówić na ten temat przez bardzo długi czas a i tak nie do końca zostanie on omówiony. Dlaczego? Bo doskonalenie odnosi się tak praktycznie do każdego elementu organizacji. Również jeżeli chodzi o logistyczne zorganizowanie całego procesu dostawy. Należy zadbać o utrzymanie prawidłowych kontaktów z dostawcami, dbającym tym samym o ciągłość dostaw. Doskonalenie można by opisać w skrócie jako samo usprawniające się procesy, które odbywać się będą zgodnie z międzynarodowymi zasadami ISO 9001. 

admin