Co jest brane pod uwagę przy badaniu nasienia?

6 years ago

Gdy lekarz sprawdza wyniki badania spermy, bierze pod uwagę wiele czynników. Badanie spermy dotyczące kwestii płodności jest bardzo złożonym procesem. Oferujące badanie nasienia Katowice to miasto, gdzie wykonać można tego typu test. Po zebraniu próbki nasienia, wyniki testu na badanie plemników powinny być gotowe w ciągu 24 godzin do jednego tygodnia, w zależności od laboratorium.

Kształt i ruchliwość plemników

Utrzymującym się w normach wynikiem dla badania nasienia jest prawidłowy kształt ponad 50 procent plemników. Jeśli mężczyzna ma ponad 50 procent plemników, które mają nieprawidłowy kształt, zmniejsza to jego płodność. Laboratorium może wykryć nieprawidłowości w główce, części środkowej lub ogonie plemnika. Możliwe jest również, że nasienie może być niedojrzałe i dlatego nie jest w stanie skutecznie zapłodnić jaja. Dla uzyskania wyniku w normie, ponad 50 procent plemników mężczyzny powinno poruszać się prawidłowo jeszcze w godzinę po wytrysku. Ruchliwość plemników jest ważna dla płodności, ponieważ plemniki muszą się aktywnie poruszać, aby doszło do zapłodnienia. Zautomatyzowany system analizuje nasienie pod kątem ruchu i ocenia je w skali od 0 do 4. Wynik 0 oznacza, że plemniki nie poruszają się, a wynik 3 lub 4 oznacza dobrą ruchliwość.

Objętość i konsystencja nasienia

Objętość nasienia dla normalnego wyniku powinna być większa niż 2 mililitry. Niska objętość nasienia może wskazywać na zbyt małą ilość plemników do zapłodnienia. Nadmiar objętości płynu może z kolei oznaczać, że obecna ilość nasienia jest rozcieńczona. Podczas gdy nasienie jest początkowo gęste, jego zdolność do upłynniania lub przekształcania się w wodnistą konsystencję pomaga plemnikom poruszać się. Powinno upłynąć od 15 do 30 minut, zanim nasienie się upłynni. Jeżeli nie dojdzie do tego w ciągu 15-30 minut, może to wpłynąć na płodność. Aby badanie spermy miało prawidłowy wynik, poziom pH spermy powinien wynosić od 7,2 do 7,8. Poziom pH wyższy niż 8,0 może wskazywać, że dawca ma infekcję. Wynik mniejszy niż 7,0 może wskazywać, że nasienie jest zanieczyszczone.

Ilość plemników i wygląd nasienia

Badanie plemników pod względem ilości powinna dać unormowany wynik od 20 do ponad 200 milionów. Ten wynik jest również znany jako gęstość nasienia. Jeśli ta liczba jest niska, zapłodnienie może być trudniejsze. Wygląd nasienia powinien być biało-szary i lekko opalizujący. Nasienie o czerwono-brązowym zabarwieniu może wskazywać na obecność krwi, podczas gdy żółty odcień może wskazywać żółtaczkę lub być efektem ubocznym przyjmowania leków. W dziedzinie takiej jak badanie nasienia Katowice są w stanie zapewnić profesjonalną analizę ilości plemników.

Więćej o badaniach nasienie dowiesz się na stronie kliniki http://www.gyncentrum.pl/badanie-nasienia

admin