Rowery szosowe też są modne

6 years ago

Choć na fali popularności kolarstwa w Polsce najbardziej zyskały rowery górskie i takich jednośladów widać zdecydowanie najwięcej, to i rowery szosowe mają wiernych zwolenników. Choć kolarzówki są mniej uniwersalne i w zasadzie nadają się tylko do jazdy po drogach o dobrej nawierzchni, to również dają niesamowitą frajdę, a pod pewnymi względami nie dorównują im żadne inne typy rowerów.

Rowery szosowe lubiane za szybkość jazdy

Ci, którzy na takich rowerach lubią jeździć w pierwszej kolejności podkreślają, że to, co do nich najbardziej przemawia to duża szybkość, jaką można na nich rozwinąć. Jest to praktycznie nieosiągalne na innych jednośladach. Duża prędkość pozwala jednocześnie na przebycie dużych dystansów i dlatego rower szosowy można wykorzystać jako zwykły środek lokomocji. Dzięki temu przyjemność z jazdy można połączyć z turystyką krajoznawczą.

Rowery szosowe nie są tak popularne, jak górskie głównie z tego powodu, że są mniej uniwersalne. O ile na rowerze górskim można jeździć po niemal każdej nawierzchni i każdym terenie, to rowery szosowe nadają się już tylko do jazdy po równej nawierzchni ulic. Jednakże biorąc pod uwagę coraz lepszy stan polskich dróg, nie brakuje miejsc do bezpiecznej i dającej satysfakcję jazdy. Nowo wybudowane autostrady i ekspresówki sprawiły, że na wielu innych drogach do tej pory ruchliwych, ów ruch się zmniejszył.

Wybór odpowiedniego roweru szosowego

Zwolennicy rowerów szosowych mają do wyboru zdecydowanie mniejszy wybór swoich ulubionych jednośladów niż choćby użytkownicy rowerów górskich. Niemniej i wśród rowerów szosowych wyróżnia się kilka rodzajów. Inne są do typowej jazdy wyścigowej, inne do rekreacyjnej, a jeszcze inne na przykład do triathlonu. Podobnie, jak i w przypadku każdego innego rodzaju roweru na cenę zasadniczy wpływ ma osprzęt oraz materiał, z jakiego wykonana jest rama.

W przypadku rowerów szosowych ramy wykonane są z aluminium lub z karbonu. Wielkość koła w dorosłych rowerach szosowych jest zazwyczaj jednakowa i wynosi 28 cali. Wielkość roweru dopasowuje się wybierając wielkość ramy. Inne parametry ważne dla rowerzysty to geometria ramy. Inna będzie odpowiednia do celów bardziej rekreacyjnych, a inna do wyczynowego ścigania.

Na fali rosnącej popularności, dziś prawie każdy liczący się producent rowerów ma w swojej ofercie rowery szosowe. Ich asortyment jest coraz większy także w sklepach rowerowych, szczególnie internetowych. Osoby po raz pierwszy kupujące kolarkę powinny skorzystać z usług dobrego i renomowanego sklepu, w którym można uzyskać fachową pomoc przy wyborze sprzętu.

Więcej dowiesz się na stronie Agasport.com.pl – rowery szosowe

admin