Palenie bierne i jak je ograniczyć

6 years ago

Zjawisko palenia biernego jest doskonale znane. Wystarczy, że przebywamy w towarzystwie osoby, która pali papierosa czy idziemy za taką na ulicy, a do naszych płuc dostaje się zabójcza mieszanka dymu, sadzy i szeregu rakotwórczych substancji, z których sama nikotyna jest najmniejszym problemem. Jest ona zresztą prawie w całości pochłaniana przez płuca osoby zaciągającej się dymem, a jej główne szkodliwe działanie to fakt silnego działania uzależniającego.

Szkodliwe składniki dymu tytoniowego

Do takich z pewnością zaliczyć można tlenek węgla, czyli czad. Ten sam czad który w sezonie grzewczym nierzadko odpowiada za liczne zatrucia a w skrajnym przypadku – zgodny. Krótko mówiąc, podtruwamy się małymi ilościami zabójczej trucizny. Można by powiedzieć, że to trochę tak, jakby aplikować sobie małe dawki cyjanku – gdyby nie to, że cyjanowodór również zalicza się produktów ubocznych procesu spalania suszonych liści tytoniu. Co więcej, w dymie znajdziemy także między innym smołę, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne o udowodnionym i dobrze udokumentowanym działaniu rakotwórczym, ponadto smołę, formaldehyd i amoniak. Co gorsza – większość palaczy jest świadoma tego składu. Zerwanie z nałogiem często jednak ich przerasta, a o tym, jak trudne jest to przedsięwzięcie wiedzą tylko Ci, którzy choć raz spróbowali rzucić palenie.

Palarnie i pomieszczenia dla palących

Warto jednak spojrzeć także na drugą stronę medalu. Nikt przecież nie pali przy nas złośliwie, a takie zachowanie może być spowodowane po prostu brakiem stosownego miejsca, w którym osoby tkwiące w szponach nałogu mogłyby spokojnie, nie wadząc nikomu raczyć się dymkiem – na własną odpowiedzialność i z zaakceptowaniem wszystkich tego konsekwencji. Do zrozumienia tego procesu należałoby zapoznać się nieco z mechanizmem uzależnienia psychicznego i nie zapominać, że osoba na głodzie nikotynowym nie będzie w stanie normalnie funkcjonować. Jeżeli nie będzie miała możliwości zapalenia w odpowiednio przygotowanym do tego miejscu – zrobi to gdziekolwiek, często nie bacząc na konsekwencje. Dlatego coraz częściej natknąć możemy się na palarnie, czyli specjalne, wydzielone pomieszczenia dla palących.

Palarnie zewnętrzne

Stosunkowo dużą popularnością cieszą się także wiaty dla palących, które spotkać można w pobliżu dużych firm. Umożliwiają one pracownikom zapalenia papierosa w sprzyjających, komfortowych warunkach, bez narażania niepalących współpracowników. Co ważne, nowoczesne wiaty dla palących to estetyczne konstrukcje, które mogą doskonale wkomponować się w nierzadko industrialne otoczenie danego przedsiębiorstwa.

admin