Wszystko o gniazdkach elektrycznych

6 years ago

Akcesoria elektryczne przeznaczone są zarówno do zakładania rozbudowanych sieci elektrycznych, jak i dla amatorów, których pasją jest elektryka. Chodzi tutaj o kable, przewody, puszki, listwy, przedłużacze o cały osprzęt elektroinstalacyjny. Nie można zapomnieć o ściemniaczach, zasilaczach oraz o gniazdkach.

Czym są gniazdka?

Najpopularniejsze akcesoria elektryczne to niewątpliwie gniazdka. Dzięki nim możliwe jest umożliwiają przyłączenie do instalacji elektrycznej odbiorników przenośnych i ruchomych, którymi może być lodówka, mikser, pralka czy odkurzacz. za pomocą odpowiedniej, współpracującej z gniazdem wtyczki. Na jakiej zasadzie się to odbywa? Oczywiście za pomocą odpowiedniej, współpracującej z gniazdem wtyczki.

Budowa kontaktów.

Zastanawiacie się jak są zbudowane kontakty? Gniazdka typu E, które są najczęściej stosowane, składają się z dwóch otworów na przewód fazowy i neutralny oraz z jednego bolca umieszczonego pomiędzy nimi, przeznaczonego na przewód uziemienia ochronnego. Warto dodać, że w instalacjach przeznaczonych do urządzeń wymagających wyższego napięcia zasilania (np. 400 V), stosuje się natomiast, tzw. gniazda trójfazowe.

Rodzaje dostępnych na rynku kontaktów.

Kontakty elektryczne są najczęściej wykonywane jako pojedyncze i podwójne. Zdarzają się również modele potrójne lub nawet poczwórne. Jeżeli chodzi o sposób montażu to dostępne są w wersji pod- lub natynkowej. Mogą być wyposażone w styk ochronny (bolec), który służy do podłączenia uziemienia – w nowo budowanych instalacjach elektrycznych nie wolno stosować gniazdek bez styków ochronnych. Warto dodać, że na rynki dostępne są kontakty z przesłonami torów prądowych. Te modele posiadają specjalne zabezpieczenie przed włożeniem innego przedmiotu niż wtyczka. Analizując akcesoria elektryczne nie można zapomnieć o gniazdkach, które są bardziej specjalistyczne. Chodzi tutaj o gniazdo teleinformatyczne DATA. Pasuje do niego wyłącznie specjalna wtyczka), które uniemożliwia np. przyłączenie odkurzacza do gniazda zasilanego z UPS, przeznaczonego do przyłączenia komputera. To bez wątpienia prawdziwa nowość, która będzie się cieszyła ogromnym zainteresowaniem wśród użytkowników.. Na rynku pojawiają się również inne rozwiązania, takie jak gniazda z portem USB (do ładowania, np. urządzeń mobilnych), które mogą stanowić oddzielne gniazdo elektryczne lub być częścią „standardowego” gniazda. Rodzaje gniazdek elektrycznych mogą się również różnić w zależności od stopnia ochrony IP, który informuje o zapewnionej przez obudowę odporności na wpływy środowiska przed szkodliwym skutkiem dostania się do wnętrza ciał stałych i wody.

admin