Najgłośniejsze transfery piłkarskie Polaków w 2016 roku

7 years ago

2016 roku dla polskich piłkarzy był rokiem wielkich transferów. Za około 45 milionów euro gwiazda polskiej reprezentacji, Grzegorz Krychowiak, został sprzedany francuskiemu PSG. Był to jeden z największych transferów w świecie piłki nożnej ostatnich 12 miesięcy. Ponadto Krychowiak, przechodząc do PSG za tak wysoką kwotę, zapisał się tym samym w historii, zostając najdroższym polskim piłkarzem w dziejach.

Krychowiak w PSG

Grzegorz Krychowiak od 2014 roku razem ze swoim dotychczasowym klubem, Sevillą, wygrał dwa razy Ligę Europy. Oglądane mecze na żywo w internecie w wykonaniu Polaka zachwycały i tylko kwestią czasu było, kiedy inne kluby europejskie zaczną się interesować jego kupnem. W czerwcu na ten krok zdecydowało się francuskie Paris Saint-Germain i kupiło Krychowiaka od Sevilli za ponad 45 milionów euro. Polak podpisał kontrakt na 4 lata. W PSG, tak jak w kadrze, gra na pozycji środkowego pomocnika.

Milik i Zieliński w Napoli

Równie wielkim, piłkarskim transferem mijającego roku było przejście 22-letniego Arkadiusza Milika z Ajaxu Amsterdam do SSC Napoli. Włoski klub za polskiego piłkarza zapłacił około 31 milionów euro. Zainteresowane kupnem były również inne kluby, m.in. Inter Mediolan, Sevilla, Liverpool, Leicester City czy Roma. Arek Milik w 2016 roku zaliczył bardzo udany sezon. Strzelił w 42 meczach aż 24 bramki dla swojej drużyny.

Do SSC Napoli przeszedł też drugi piłkarz reprezentacji Polski – Piotr Zieliński. Za 20 milionów euro został on wykupiony z innego włoskiego klubu, Udinese Calcio. Polak podpisał kontrakt na 5 lat.

Kapustka w Leicester

Bartosz Kapustka, 19-letni dotychczasowy pomocnik Cracovii, dzięki wyróżniającej się grze, szczególnie podczas meczu Polski z Irlandią Północną w czasie EURO 2016, został dostrzeżony przez mistrzów Anglii, Leicester City. O zainteresowanie Polaka walczyły również FC Köln i Southampton FC. Ostatecznie krakowski klub sprzedał Kapustkę Leicester za 9 milionów euro. Póki co rozgrywa on w angielskim klubie mecze w drużynie do lat 23.

Błaszczykowski w Wolfsburgu

Jakub Błaszczykowski, ponad 80-krotny reprezentant Polski, pomocnik Borussi Dortmund, w sierpniu przeszedł do Wolfsburga. Polak podpisał kontrakt do 2019 roku. Niemiecki klub zapłacił za niego ponad 5 milionów euro. „Kuba to przykład determinacji, chęci i pasji” – tak napisał o swoim nowym piłkarzu Wolsfburg w dzień transferu.

Linetty w Sampdorii i Stępiński w Nantes

Karol Linetty, dotychczasowy piłkarz Lecha Poznań, w mijającym roku podpisał kontrakt z włoskim klubem Samporia Genua. 21-letni reprezentant Polski został sprzedany przez „Kolejorza” za ponad 3 miliony euro. Linetty będzie grał w Samporii przez najbliższe 5 lat.

Mariusz Stępiński, piłkarz Ruchu Chorzów, wraz z końcem minionego sezonu przeszedł do FC Nantes. 21-letni napastnik został sprzedany za 2 miliony 800 tysięcy złotych francuskiemu klubowi. Stępiński podpisał kontrakt na 4 lata.

admin