Monety kolekcjonerskie – od czego zacząć?

8 years ago

Numizmatyka jest dość wdzięczną dziedziną dla początkujących. Aby rozpocząć kolekcjonowanie monet nie potrzeba olbrzymich zasobów finansowych, ani nie trzeba poświęcać tej dziedzinie olbrzymich nakładów czasowych. Od czego zacząć zbieranie monet? Na co zwrócić specjalną uwagę i z jakimi wydatkami musimy się liczyć?

Monety znane są od wieków – niemal każde państwo przez lata dysponowało własną walutą. Z tego powodu niezwykle istotne jest sprecyzowanie własnych oczekiwań co do kolekcji, gdyż nie ma sensu zbieranie przypadkowych monet. Co prawda będą one cieszyły tak samo przy każdym nowym okazie zdobytym do kolekcji, jednak znacznie lepiej będzie wyglądała kolekcja złożona z jednego rocznika, z jednej tematyki monet, czy z jednej serii wydawniczej.

Co się łatwo zbiera?

Na początek warto wybrać monety, które są nie tylko łatwo dostępne, ale stosunkowo tanie. W ten sposób możemy w dość krótkim czasie stworzyć swoją podstawową kolekcję, a jednocześnie nacieszyć się posiadanymi numizmatami i szybko rozrastającą się kolekcją. Na polskim gruncie numizmatycznym takimi monetami są kolekcjonerskie dwuzłotówki oraz pięciozłotówki. Co prawda zdarzają się nawet w przypadku tego typu monet monety kosztujące po kilkaset złotych, jednak powinniśmy je traktować jako uzupełnienie kolekcji, a nie podstawowy cel. Zacznijmy od tych tańszych monet.

Jak przechowywać?

Do przechowywania monet możemy zastosować specjalne klasery, holdery czy też kapsle. Każdy z powyższych sposobów ma swoje wady i zalety – najprościej udać się do skupu monet w naszej okolicy i bezpośrednio zapoznać się z każdym rozwiązaniem. Wbrew pozorom nie można jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze i najlepsze w naszym przypadku – jeżeli mamy w domu miejsce, gdzie możemy wyeksponować kolekcję, to warto przyjrzeć się palecie z miejscami na kapsle.

Ile to kosztuje?

Kosztów numizmatyki nie można jednoznacznie wskazać – wszystko zależy od tego, na jakie monety się zdecydujemy. Możemy na jedna sztukę wydać 3,-zł, jak również i kilka tysięcy. Wszystko zależy od tego, co nas konkretnie interesuje i w którą stronę będziemy chcieli rozwijać naszą kolekcję. Jeżeli zdecydujemy się na polskie monety dwuzłotowe, to w przypadku najnowszych numizmatów musimy się liczyć z wydatkiem dwóch złotych w przypadku zakupów w Narodowym Banku Polskim w dniu ich wydania, bądź też w skupach monet i sklepach numizmatycznych w okolicach trzech złotych. Łatwo zatem policzyć, że odmawiając sobie jednego piwa w pubie jesteśmy w stanie zasilić kolekcję dwoma, trzema monetami!

Skup monet

Rozpoczynając swoją przygodę z numizmatyką warto zorientować się w lokalizacji okolicznych skupów monet – to właśnie tam przecież będziemy się w głównej mierze nabywali nowe numizmaty i to tam możemy spotkać podobnych nam kolekcjonerów. Również personel tego typu punktów może podzielić się swoją wiedzą w zakresie numizmatów, ich przechowywania, czy dalszego rozwijania kolekcji. Może warto zatem zastanowić się właśnie nad rozpoczęciem kolekcjonowania monet, które nie tracą na swojej wartości?

admin