Jazda konna – pasjonujące hobby czy niebezpieczny sport?

6 years ago

Widok dostojnego jeźdźca siedzącego na okazałym rumaku od zawsze budził zachwyt. Kontakt z naturą, przyjemność płynąca z jazdy i poczucie niepohamowanej wolności to tylko wierzchołek góry lodowej złożonej z korzyści, jakie może dawać jeździectwo. Mimo walorów tego elitarnego sportu, wiele osób postrzega jazdę konną jako niebezpieczny sport, który może przynieść wiele szkód. Jak jest naprawdę?

Nie taki diabeł straszny…

Uprawiając jakikolwiek sport musimy liczyć się z możliwością wystąpienia pewnych urazów związanych z obciążeniami niektórych partii mięśni, dużym wysiłkiem siłowym lub koniecznością wykonywania skomplikowanych figur. Trening pod okiem wykwalifikowanego instruktora oraz „mierzenie sił na zamiary” znacznie niwelują ryzyko wystąpienia urazów. Jazda konna nie wyłamuje się z tej zasady – zachowanie środków bezpieczeństwa, stosowanie się do wytycznych i wskazówek instruktora oraz nauka techniki krok po kroku to sposób na rozsądną i bezpieczną jazdę.

Strój ochronny

Odpowiedni strój jeździecki znacząco przekłada się na bezpieczeństwo podczas treningów i swobodnego galopu. Zanim pierwszy raz wsiądziemy na konia bezwzględnie należy zaopatrzyć się w solidny kask do jazdy konnej. Atestowane modele z twardą skorupą, dokładnie dopasowane do wielkości i kształtu głowy, skutecznie ochronią głowę podczas ewentualnego upadku. Wygodne bryczesy jeździeckie z wstawkami (tak zwanym lejem) z grubszego materiału uniemożliwiają ślizganie się i pomagają stabilniej utrzymać się w siodle. Warto również zadbać o swoje dłonie – rękawiczki będą chronić przed otarciami i pomogą utrzymać wodze, które nie wyślizną się z dłoni.

admin