Jak zabrać się do zakupu wyposażenia domu?

6 years ago

Zakup domu oraz mieszkania jest to decyzja jedna z najważniejszych w naszym życiu. Zazwyczaj bierzemy na ten cel kosztowny kredyt. Kredyt często również obejmuje wyposażenie domu i dlatego chcielibyśmy, aby wyposażenie domu było jak najlepsze. Ale najlepsze nie oznacza, że najdroższe. Warto jest zatem dobrze przemyśleć decyzje związane z wyposażaniem domu i mieszkania, aby faktycznie w naszym upragnionym domu żyło się wygodnie i komfortowo.

Podział wyposażenia domu

Ogólnie wyposażenie domu możemy podzielić na kilka kategorii:

-meble;
-urządzenia domowe (głownie RTV i AGD);
-akcesoria sanitarne (wanny; kabiny prysznicowe; armatura itp.);
-elementy dekoracyjne;
-oświetlenie;

Warto określić na samym początku co jest dla nas najważniejsze oraz co powinniśmy zaplanować jeszcze na etapie remontu. Dla przykładu rozkład oświetlenia powinien być z góry zaplanowany. Po zakończonym remoncie, ciężko nam będzie przerabiać instalację elektryczną po to aby dopasować ją do naszego planu. Dodatkowo warto raczej zainwestować w rzeczy niezbędne dla nas do codziennego funkcjonowania. Znaczy to, że lepiej jest zainwestować w porządny sprzęt AGD niż w ozdoby. Te drugie zawsze możemy dokupić bez problemu i nie wpływają one w taki stopniu, na jakość naszego życia jak urządzenia podstawowe, takie jak na przykład lodówka.

Określenie priorytetów

Jeśli już określimy ogólnie jakie wyposażenie domu jest nam najbardziej potrzebne, to warto zgłębić ten temat jeszcze bardziej (warto zwrócić tutaj uwagę, że przykład ten jest rozważany z perspektywy budżetu, który nie jest w stanie zaspokoić wszystkich naszych potrzeb na najwyższym poziomie). Kiedy kupujemy wyposażenie warto zastanowić się dobrze nad tym, które urządzenia są nam niezbędne i z których korzystamy najczęściej. Dla jednych będzie to mikser, a dla innych telewizor, ale jeżeli zaoszczędzimy na nich, aby zakupić gadżety z których nie będziemy korzystać za często, to będzie to dla nas uciążliwe i irytujące w codziennym życiu. Te urządzenia, które są dla nas najważniejsze powinny być najwyższej jakości na jaką nas stać. Wówczas w dłuższej perspektywie będą nam się bardziej opłacać (będą mniej awaryjne i rzadziej je będziemy wymieniać na nowe, w skutek intensywnego użytkowania).

Na czym nie oszczędzać

Generalnie wyposażenie domu składa się z takich urządzeń i elementów, na których nie powinno się oszczędzać w ogóle. Możemy zaliczyć do nich na przykład lodówkę, pralkę, wannę lub armaturę. O tej ostatniej w szczególności mało kto myśli, dopóki się nie zepsuje. Awarie hydrauliczne, są jednymi z bardziej irytujących. Armatura porządnego producenta jest objęta solidną gwarancją. Producent w razie awarii szybko wyśle serwis. Z tańszymi modelami bywa różnie.

Artykuł zrealizowany przy współpracy z barokko.pl/pol_n_Dom-174.html.

admin