Garść informacji o lampach do pokoju

6 years ago

Lampy do pokoju są bardzo ważnym elementem. Przed ich zakupem warto zastanowić się nad tym, czego właściwie oczekujemy od naszego pomieszczenie i na tej podstawie dobrać stosowne oświetlenie.

Rodzaje lamp do pokoju

W sklepach dostępne są różnego rodzaju lampy do pokoju. Mogą być:
– stołowe – czyli takie, które zazwyczaj stawiamy na stole bądź innej płaszczyźnie, która znajduje się kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią, składają się one z podstawy bądź specjalnego uchwytu do mocowania przy blacie.
– stojące – które zazwyczaj są stawiane na ziemi, bezpośrednio na posadzce, a wysokością sięgają nawet półtora metra. Ich podstawą jest zazwyczaj płaskie koło, zaś przedłożeniem wysoki drąg, z metalu, drewna, bądź innego tworzywa.
– wiszące – które są najbardziej rozpowszechnionym sposobem na oświetlenie wszystkich wnętrz. Idealnie nadają się jako lampy równomiernie oświetlające całe wnętrze, jednak przy wykonywaniu dodatkowych czynności. Do tej grupy zaliczają się również żyrandole. Mogą one być nowoczesne lub klasyczne. Warto pamiętać o tym, że żyrandole muszą być odpowiednio dopasowane do wnętrza, aby go nie przytłoczyły.
– lampy wbudowane i punkty halogenowe – ich główną zaletą jest padanie światła wprost na dół, zaś samej lampy nie widać, dzięki czemu dekoracyjność wnętrza jest większa.
– lampy do pokoju kinkietowe – najczęściej stosuje się do pomieszczeń przejściowych, takich jak korytarze, hole i przedpokoje. Stosowane są jako oświetlenie miejscowe oraz ogólne, w zależności od tego gdzie je zamontujemy oraz pod jakim kątem skierujemy światło

Z czego są wykonane lampy do pokoju?

Dostępne w sklepach lampy są wykonane z różnych materiałów. Jak zatem wybrać odpowiedni model do wnętrza? Warto wiedzieć, że lampy z metalicznymi elementami podkreślą nowoczesny charakter wnętrza. Natomiast te drewniane idealnie wpiszą się w aranżację salonu w klimacie eko oraz skandynawskim. Abażury z drapowaną tkaniną i kryształkami dodadzą aranżacji salonu pałacowego przepychu, wymagają jednak stonowanych dodatków. Wybierając lampy do pokoju warto pamiętać, że nie muszą stanowić kompletu. Wystarczy, że różne lampy w salonie mają jedną cechę wspólną, np. kolor, materiał, kształt. Urządzając salon należy postarać się, by pasowały do siebie stylistycznie.

Jakie lampy wybrać do pokoju?

W aranżacji pomieszczeń nie można ograniczać się tylko do oświetlenia wiszącego. Daje ono co prawda dobrą orientację we wnętrzu, ale jest zbyt surowe i pozbawione nastrojowości oraz odpowiedniego klimatu. Najlepiej lampę sufitową połącz z oświetleniem punktowym, czyli na przykład lampy stołowe lub stojące. Nie można zapominać o kinkietach oraz halogenach, które uatrakcyjniają wnętrze.

admin