Tajemnica popularności mechanizmów pneumatycznych
6 years ago
Chyba każdy się zgodzi, że mechanizmy pneumatyczne odgrywają dzisiaj dużą rolę. Wydaje się, że z czasem będą one jeszcze powszechniejsze. Skąd popularność ego typu urządzeń i czym one tak naprawdę są?
Prostota i uniwersalność
Zwyczajne mechanizmy pneumatyczne, które jednak są wyposażone w podstawowe zawory rozdzielające, mogą być bardzo uniwersalne. Rzecz w tym, że wykorzystywane są w bardzo odległych od siebie dziedzinach. Z jednej strony bowiem pneumatyka ułatwia życie codzienne zwykłych ludzi. Z drugiej strony natomiast, dzięki niej praca przemysłowa staje się prostsza.
Warto zauważyć, iż działanie mechanizmów, o których mowa jest bardzo proste. W porównaniu do wielu nowoczesnych maszyn, które wykorzystują najnowsze technologie, mechanizmy pneumatyczne są proste, a obsługa zaworów rozdzielających jest łatwa.
W pneumatyce nie wykorzystuje się żadnego paliwa, ani nawet prądu. Właśnie na tym polega jej prostota i to jest jej główną zaletą. Działanie każdej maszyny pneumatycznej jest efektem oddziaływania powietrza, a konkretniej zmian jego ciśnienia.
Sterowanie i nie tylko
Rzecz jasna, aby maszyny pneumatyczne był użyteczne, musi istnieć możliwość sterowania nimi. Wymienione wcześniej zawory rozdzielające są odpowiedzialne właśnie za sterowanie. Bez zaworów użytkownik byłby pozbawiony możliwości podjęci istotnej decyzji, w jaką stronę, do której części mechanizmu ma przepływać powietrze.
Należy zauważyć, że powstaje coraz więcej metod zarządzania sposobem pracy mechanizmów pneumatycznych. Wynika to z tego, że podobnie jak inne dziedziny nauki, pneumatyka stale się rozwija. Dzisiaj wieloma mechanizmami można zarządzać na przykład za pomocą elektromagnetyki. Jest to jednak możliwe tylko w przypadku niektórych mechanizmów.
Nadal większość użytkowników wynalazków pneumatyki jest zmuszonych do bardziej klasycznych rozwiązań. Mowa tutaj o sterowaniu mechanicznym lub też pneumatycznym. Poza tym, niektórzy producenci rozwiązań pneumatycznych decydują się na połączenie dwóch lub więcej rozwiązań.
Czynnik roboczy – dlaczego powietrze?
Jak już wspomniano, cała siła mechanizmu opiera się na zwyczajnym powietrzu. Nazywa się go w tym przypadku czynnikiem roboczym. Czemu staje się nim akurat powietrze?
Odpowiedź okazuje się być dosyć banalna. Mianowicie, powietrze jest po prostu tanie. Ponadto, nie ma żadnych problemow z dostępem do tego gazu. Ważne jest również, że niektóre inne gazy, które teoretycznie nadawałyby się na czynnik roboczy, mają nieco negatywny wpływ na środowisko.
Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP