Systemy nawadniania trawników – wygoda i oszczędność

6 years ago

Posiadanie pięknego, zdrowego i soczyście zielonego trawnika to marzenie niejednego posiadacza domu z ogrodem. Wydaje się, że poprzez założenie przy domu trawnika, można uniknąć żmudnych i czasochłonnych czynności pielęgnacyjnych, które są konieczne do utrzymania w dobrej kondycji ogrodu z roślinami ozdobnymi. Niestety, jest to mylne wyobrażenie. Trawnik wymaga również wielu koniecznych zabiegów, aby jego wygląd był zadowalający.

Jak można ułatwić sobie pielęgnację trawnika?

Przede wszystkim przed założeniem terenu zielonego i obsianiem go wybranym gatunkiem trawy, należy dobrze zaplanować i zaprojektować konieczne fazy jego pielęgnacji. Podstawową i niezwykle ważną dla prawidłowego wzrostu mieszanek trawnikowych sprawą, jest kwestia nawadniania.

Można oczywiście metodą tradycyjną podlewać trawnik za pomocą węża ogrodowego lub zwykłego zraszacza, ale jest to przede wszystkim kłopotliwe, czasochłonne oraz powoduje niepotrzebne duże zużycie wody.

O wiele lepszym rozwiązaniem są systemy nawadniania trawników, które odpowiednio zaprojektowane i wykonane, kontrolują procesy utrzymywania odpowiedniej wilgotności, poprzez automatyczne nawadnianie trawy.

Warto przed założeniem terenu zielonego rozważyć zlecenie projektu i wykonania profesjonalistom, dla których systemy nawadniania trawników nie mają tajemnic. Jeśli w ogrodzie planowane jest automatyczne nawadnianie trawy, należy decyzję o jego wyborze i instalacji podjąć przed wysianiem mieszanki trawnikowej.

Automatyczne nawadnianie trawy – na czym to polega?

Systemy nawadniania trawników to układ rur rozprowadzających i kroplujących wodę, połączonych ze sterownikami i czujnikami deszczu, za pomocą których systemy zraszaczy dozują wodę zgodnie z zapotrzebowaniem.

Całe systemy zraszaczy są kontrolowane automatycznie zgodnie z zaprogramowanymi przez wykonawcę parametrami. Nie ma potrzeby dodatkowej ingerencji i zajmowania się ich działaniem.

Korzystając z systemu automatycznego zraszania, należy pamiętać o bardzo ważnej obowiązkowej czynności. Aby urządzenia działały prawidłowo i bezawaryjnie bezwzględnie trzeba przed zimą usunąć z nich wodę.

Te bardzo wygodne dla właściciela terenu zielonego urządzenia, całkowicie zdejmują z niego obowiązek podlewania i sprawdzania, kiedy należy to zrobić, aby nie przesuszyć trawnika.

Systematycznie nawadniany zgodnie z zapotrzebowaniem na wodę trawnik, z pewnością odwdzięczy się swoim pięknym zdrowym wyglądem i będzie prawdziwą ozdobą przydomowego terenu, ciesząc oczy jego posiadacza.

admin