System ERP – większa wydajność?

6 years ago

Niemal każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na wielkość finalnej produkcji ma optymalizacja pracy i wszystkich procesów produkcyjnych. Czasami nawet zmiana jednego elementu i uproszczenie produkcji w jednym aspekcie potrafi przynieść olbrzymie zyski dotyczące zmniejszenia czasu produkcji, jak i podniesienia ilości wyprodukowanych rzeczy w danej jednostce czasu. W jaki sposób jednak lepiej zarządzać produkcją we własnej firmie? Czy warto skorzystać z dedykowanego oprogramowania do zarządzania produkcją?

Systemy zarządzania produkcją

Już na samym początku warto wyraźnie podkreślić, że na rynku dostępne są dedykowane systemy do zarządzania produkcją. Systemy ERP (z angielskiego planowanie zasobów przedsiębiorstwa – enterprise resource planning) mają za podstawowe zadanie zintegrować wszystkie działy i funkcje w danej firmie, co ma polegać na stworzeniu między innymi wspólnej bazy danych, dostępu do poszczególnych działów firmy ze wszystkich stanowisk czy połączenia wszystkich funkcjonalności dostępnych w środowisku pracy.

Dostęp do informacji – oprogramowanie ERP

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że to właśnie obieg informacji i czas dostępu do konkretnych zdarzeń odgrywa kluczową rolę w każdym procesie produkcji. Kontakt pomiędzy magazynem, działem produkcji czy działem handlowym powinien odbywać się sprawnie i bez żadnych opóźnień. Co prawda zawsze można wykonać telefon do odpowiedniego pracownika, jednak w ten sposób nie tylko zajmuje to znacznie więcej czasu, ale również odrywa go od jego właściwej pracy – musi pozyskać konkretną informację. Oprogramowanie ERP ma za zadanie uprościć między innymi właśnie komunikacje poprzez stworzenie jednej bazy danych dostępnej z każdego miejsca w firmie i aktualizowanej na bieżąco – automatycznie.

Jakie zalety daje ERP dla produkcji?

Wprowadzenie systemu ERP dla produkcji ma wiele różnorodnych zalet, jednak wszystko zależy tutaj nie tylko od konkretnego oprogramowania, ale przede wszystkim jego wdrożenia do danej firmy. Niestety w bardzo wielu przypadkach konieczna jest wymiana niektórych maszyn pracujących w firmie, a nie dających możliwości na automatyczne pobieranie informacji o ich wydajności czy też sterowanie z poziomu zewnętrznego panelu administracyjnego. Można jednak ogólnie przyjąć, że systemy zarządzania produkcją przedkładają się w prosty sposób na wydajność firmy i możliwość planowania zamówień z gwarancją ich realizacji w określonej jednostce czasu.
Podsumowując, jeżeli zależy nam na zwiększeniu wydajności naszej firmy i maksymalizacji zysków – warto zainwestować w system ERP.

admin