Specyfika opieki nad mężczyzną

6 years ago

Opieka nad osobą starszą jest zwykle bardzo angażująca. Ważne jest nie tylko doświadczenie, ale również szeroka wiedza na ten temat. Opiekun musi wykazywać się cierpliwością. Istotnym jest, aby stworzyć ciepłą i przyjazną atmosferę. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Zniecierpliwienie, czy też irytacja nie pomagają w budowaniu więzi. W zawodzie opiekuna pracują najczęściej kobiety. W przypadku opieki nad mężczyzną może pojawić się pewne skrępowanie, czy też opory. Jak poradzić sobie z takim wyzwaniem?

Prowadzenie domu

Mężczyźni zwykle nie przywiązują większej uwagi do porządku. Opiekun osób starszych ma więc większe pole do popisu. Utrzymanie mieszkania w porządku będzie o wiele łatwiejsze. Większość spraw możemy organizować według własnego uznania. Senior płci męskiej będzie zadowolony z tego, że dom będzie czysty i schludny. W przeciwieństwie do kobiet, mężczyźni nie będą krytykować za niewłaściwie poukładane koszulki, czy też złe rozmieszczenie naczyń w kuchennej szafce. Kwestia gotowania również jest prostsza. Kobiety w podeszłym wieku bardzo często chcą udowodnić swoją wyższość nad młodszą gospodynią. Częściej krytykują one przygotowane posiłki, a także pouczają, co może być frustrujące. Z panami raczej nie będziemy mieć tego problemu. Oczywiście zawsze może zdarzyć się wyjątek, jednak wkupienie się w łaski seniora z pewnością pójdzie nam gładko.

Higiena osobista

Higiena osobista starszego mężczyzny to dla wielu początkujących opiekunek prawdziwa zmora. Trzeba mieć świadomość, że wiele czynności może wzbudzić zainteresowanie seksualne. Niezależnie od wieku nasz podopieczny nadal jest mężczyzną, więc naturalne jest jego pobudzenie spowodowane kontaktem z kobietą. Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim zachować spokój. Pewne niestosowne propozycje mogą wynikać z otępienia starczego. Nie możemy tego analizować oraz brać do siebie. Lepiej zachować zdrowy dystans, a krępującą sytuację obrócić w żart.

Realna ocena możliwości

Ważne jest, aby mierzyć siły na zamiary. Jeśli nasza kondycja nie jest najlepsza, to raczej nie będziemy oparciem dla postawnego mężczyzny. W przypadku, gdy podopieczny wymaga pomocy w poruszaniu się, musimy wykazać się zdrowym rozsądkiem. Dobrze jest, jeśli senior nie jest od nas znacznie cięższy lub wyższy. Jeśli będzie inaczej, to opieka przerodzi się w prawdziwe zagrożenie dla obu stron.

admin