Przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania skoków spadochronowych

4 years ago

Skakanie ze spadochronem – zwłaszcza w tandemie nie wymaga idealnego zdrowia czy znakomitej kondycji. Większość firm oferujących kurs spadochronowy czy też skakanie w tandemie wymaga od uczestników przedstawienia zaświadczeń lekarskich. W związku z tym nie każda osoba może skoczyć ze spadochronem czy też być zakwalifikowana do kursów spadochronowych. Warto więc przyjrzeć się co dyskwalifikuje chętne do skakania osoby.

Choroby dyskwalifikujące udział w kursach spadochronowych

Ze skoków spadochronowych powinny zrezygnować na pewno osoby posiadające poważne schorzenia z kręgosłupem typu odbyte złamania tej części ciała i zakaz uprawiania sportów związanych z kontuzjami. Skakać nie mogą również osoby, które posiadają problem z łamliwością kości (tzw. osteoporozą). Kurs spadochronowy czy skakanie tandemowe nie jest również przeznaczone dla osób z problemami z układem oddechowym czy krwionośnym, nadciśnieniem i chorobami laryngologicznymi. Skoki spadochronowe są także zabronione dla osób posiadających zdiagnozowaną epilepsję i będących pod wpływem środków odurzających.

Inne zasady związane z udziałem w skokach ze spadochronem

Skoki spadochronowe są dostępne dla osób niepełnoletnich czy seniorów. Warunkiem jest 120 centymetrów wzrostu. Dodatkowym limitem jest waga 120 kg, a więc osoby nadmiernie otyłe nie mogą brać udziału w tego rodzaju sprawach. Skok spadochronowy wymaga ponadto odpowiedniego przygotowania psychicznego, w związku z tym osoby, które panicznie boją się skakania, mają lęk wysokości mogą wywołać zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla innych.

Skoki w tandemie czy kurs spadochronowy

Do udziału w skokach tandemowych nie należy odbywać badań lekarskich ani dostarczać zaświadczeń, jednak konieczne jest podpisanie stosownego oświadczenia o odpowiedzialności za skok dla siebie. Zatajenie informacji związanych ze swoim zdrowiem może spowodować, ze w razie wypadku osoba zatajająca nie może dopominać się od firmy organizującej kurs żadnych odszkodowań. Udział w kursie spadochronowym wymaga już wszelkich zaświadczeń lekarskich. Kurs spadochronowy jest bardziej zaawansowany niż skok tandemowy, jako że po odpowiednim przeszkoleniu teoretycznym i praktycznym uczestnik może wykonać skok ze spadochronem bez udziału instruktora.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PL Strefy

admin