Pomoc adwokata w kwestiach rozwodowych
2 years ago
Decyzja o rozwodzie najczęściej zapada po wielu miesiącach analizowania sytuacji w małżeństwie. Szacuje się, że w Polsce już co trzecie małżeństwo kończy się rozwodem. Długość trwania spraw rozwodowych może zależeć od wielu czynników – warto poznać kilka z nich i odpowiednio przygotować się do rozprawy, jeśli sami planujemy rozwód.
Dlaczego się rozwodzimy?
Olbrzymia ilość rozwodów każe nam się dzisiaj pochylić nad tym problemem i przyjrzeć powodom, dla których ludzie decydują się na rozwiązanie małżeństwa. Istotne jest to, że jeszcze kilkanaście lat temu rozwody i sami rozwodnicy byli mocno stygmatyzowani – rozwód traktowało się jak wstydliwe tabu. Dzisiaj kwestie rozwodowe są mocno normalizowane, przez co wiele osób chętniej decyduje się na ten krok – w wielu przypadkach rozwód to ruch w stronę nowego, lepszego życia – mówią specjaliści z kancelarii adwokat-katowice.info.pl. Dlaczego się rozwodzimy? Powody są różne – wśród najczęściej wymienianych w papierach widzimy „różnice nie do pogodzenia” – są to zazwyczaj kwestie światopoglądowe lub też kwestie związane z chęcią lub niechęcią do posiadania potomstwa. Coraz więcej mówi się również o pozwach rozwodowych ofiar przemocy domowej, zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Rozwód może być też efektem długoletniego rozkładu małżeństwa, wynikającego po prostu z zaniechań obu stron. Pozwy rozwodowe to również efekt niewierności małżeńskiej.
Czy sprawa rozwodowa trwa długo?
Długość trwania sprawy rozwodowej zależy od wielu czynników. Podstawowym jest oczywiście chęć małżonków do współpracy ze sobą i z sądem. Dobra wola małżonków jest niezwykle mile widziana w sali sądowej. Sprawy rozwodowe mogą przedłużać się, kiedy małżonkowie wspólnie dorobili się majątku, nie mają rozdzielności majątkowej lub też mają nieletnie dzieci. W tym wypadku sąd musi przede wszystkim uwzględnić dobro dzieci, zasądzić odpowiednie elementy, wybrać głównego opiekuna.