Podstępna choroba oczu, czyli jaskra

6 years ago

Oczy bez wątpienia są dla nas bardzo ważnym narządem – praktycznie najważniejszym. Umożliwiają nam one codzienne funkcjonowanie, poznawanie świata, zachowanie bezpieczeństwa. Dlatego należy o nie dbać. Niestety niektóre choroby powodują postępującą utratę wzroku…

Jaskra – podstępna choroba

Taką chorobą, która powoduje uszkodzenie wzroku, a która na dodatek nie daje bardzo wyraźnych sygnałów jest jaskra. Czym jest jaskra? Jaskra jest to choroba, w której dochodzi do nadmiernego wzrostu ciśnienia śródgałkowego. W efekcie dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego i siatkówki. Co ważne – to uszkodzenie jest nieodwracalne i postępujące.Jak zatem rozpoznać tę chorobę?

Objawy jaskry

Jakie są podstawowe objawy jaskry tej choroby? Otóż jednym z głównych objawów jaskry są dość charakterystyczne ubytki w polu widzenia – zaczynamy bowiem niedowidzieć po bokach. To jednak nie wszystko – do tego dochodzą jeszcze często bóle głowy, które nieraz są swego rodzaju zwiastunem jaskry.

Rodzaje jaskry

Należy jednak wspomnieć, że generalnie wyróżnia się bardzo wiele różnych rodzajów jaskry. Jej etiologia, czyli powód, z którego powstała może być zatem bardzo różny. Ważnym jest jednak, żeby odróżnić pojęcie napadu jaskry od jaskry podostrej. Podczas napadu dominujące objawy jaskry to silny ból oka, głowy, wymioty, nudności oraz pojawienie się zaburzeń widzenia w postaci tęczowych kół. W jaskrze podostrej natomiast pojawia się obniżenie ostrości widzenia i lekkie bóle. Objawy te są jednakże znacznie słabiej wyrażone.

Rozpoznanie jaskry

Stwierdzenie objawów jaskry jednak nie wystarcza do postawienia rozpoznania. To, czym jest jaskra w istocie, to właśnie wzrost ciśnienia śródgałkowego i wynikające stąd uszkodzenia. A zatem, aby zdiagnozować jaskrę, należy potwierdzić w badaniach wystąpienie charakterystycznych ubytków widzenia, podwyższenie ciśnienia oraz zmian zanikowych nerwu wzrokowego. W tym celu wykonuje się gonioskopię, badanie pola widzenia, ocenę tarczy nerwu wzrokowego, pomiar ciśnienia śródgałkowego oraz czasem dodatkowe badania.

Jak leczyć jaskrę?

Jak jednak wyleczyć jaskrę? Przede wszystkim ważne jest to, aby ją szybko rozpoznać. Wówczas jeszcze uszkodzenia mogą zostać usunięte. Jakie jest leczenie? Może być farmakologiczne- wtedy za pomocą leków zazwyczaj w postaci kropli, obniżamy ciśnienie wewnątrzgałkowe. Czasem konieczne jest także wdrożenie leczenia laserowego tudzież chirurgicznego. Warto też dodać, że to, jak leczyć jaskę u danego pacjenta ustala lekarz w oparciu o badania oraz typ jaskry, jaką dany pacjent reprezentuje.

admin