Operacyjne leczenie endometriozy

6 years ago

Operacyjne leczenie endometriozy przeprowadza się zazwyczaj w takich przypadkach, kiedy to dolegliwości bólowe są na tyle dokuczliwe, że utrudniają normalne funkcjonowanie. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą dowiedzieć się, jak wygląda leczenie operacyjne endometriozy, kiedy warto z niego skorzystać i jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu.

Dla kogo jest leczenie operacyjne?

Operacja jest najlepszym wyjściem leczniczym w momencie, gdy pacjentki odczuwają bardzo duży ból w okolicach miednicy mniejszej. Jest to również najlepsze rozwiązanie dla tych kobiet, które od dłuższego czasu cierpią na obfite i bardzo bolesne miesiączki, które są przyczyną implantacji endometrium w mięśniówce macicy. Zabieg zalecany jest również w sytuacji, kiedy to mamy do czynienia z zaburzeniami funkcji narządów rodnych, które mogą prowadzić do niepłodności albo problemów z zajściem w ciążę.

Na czym poleca leczenie operacyjne?

Operacyjne leczenie endometriozy polega przeważnie na zabiegu laparoskopii, czyli najprościej rzecz mówiąc na wziernikowaniu jamy brzusznej oraz na prowadzeniu operacji pod kontrolą specjalnych urządzeń, które wprowadzone zostały do wnętrza ciała poprzez stosunkowo niewielkie i bezbolesne nakłucia w powłoce brzusznej. Warto wspomnieć o tym, że dzięki laparoskopii w dzisiejszych czasach możemy nie tylko bardzo szybko wykryć schorzenie, ale również przeprowadzić skomplikowany zabieg koagulacji zmienionej tkanki.

Kiedy koniecznie jest leczenie

Bardzo często zdarza się, że rozwój endometriozy niestety powoduje nieprawidłową pracę narządów wewnętrznych, a w szczególności jelit. W takiej sytuacji leczenie operacyjne jest leczeniem z wyboru. U niektórych kobiet podczas rozwoju endometriozy na narządach mogą tworzyć się cysty, zrosty i torbiele, które powodują mniejsze lub większe nieprawidłowości w budowie anatomicznej. Nieprawidłowości niestety mogą powodować zaburzenia funkcji niektórych układów. Może dojść między innymi do zablokowania jajowodów, a jak powszechnie wiadomo ich niedrożność może spowodować niepłodność. Co gorsze powstałe zrosty mogą stanowić również poważną przeszkodę dla prawidłowego rozwoju płodu i wywoływać bardzo silne bóle w okolicy miednicy i podbrzusza. Lekarze bardzo często zalecają swoim pacjentkom leczenie operacyjne w przypadku głębokiej endometriozy odbytniczo-pochwowej. W przypadku tej choroby tradycyjne leczenie hormonalne niestety bardzo rzadko kiedy przynosi satysfakcjonujące rezultaty.

Zapraszam po więcej informacji na stronę Miracolo Clinic – leczenie endometriozy.

admin