Obowiązkowe OC samochodu

2 years ago

OC samochodu, czyli odpowiedzialność cywilna względem innych kierowców, czy też pasażerów – tak, wszyscy wiedzą, że jest to rzecz obowiązkowa. Obecność takiej polisy regulowana jest przez polskie przepisy prawne. Powołany został nawet Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Co obejmuje OC samochodu?

Aby odpowiedzieć sobie na tak postawione pytanie, należy zajrzeć do Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. To art. 34 informuje dokładnie, na co można liczyć. Jego treść brzmi następująco “„jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia”. Osoby, które doprowadzą do kolizji, nie posiadając OC, płacą za wszystko z własnej kieszeni. Na dodatek mogą spodziewać się nałożenia mandatu finansowego.

Ubezpieczenie przy samochodzie

Należy również wiedzieć, że OC samochodu związane nie jest z kierowcą. Dotyczy ono tylko i wyłącznie pojazdu. Jeżeli ktoś sprzedaje pojazd w trakcie obowiązywania OC, może poprosić nowego nabywcę o to, aby ten zrzekł się praw do ubezpieczenia. Dzięki temu będzie można odzyskać składki za niewykorzystany okres. Chociaż wielu kierowców odpuszcza sobie ten temat. Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, na jak długi okres będzie obowiązywać jeszcze OC. Należy być również świadomym wyłączeń, jakie obowiązują przy OC. Przy okazji tej polisy, warto także pomyśleć o AC.

 

admin