Najlepsze buty rowerowe

5 years ago

Jeśli ze sprzętu rowerowego korzystasz raz na kilka tygodni lub miesięcy, to kupowanie specjalnych butów nie ma zbyt wiele sensu. Szybko może się okazać bowiem, że inwestycja ta jest po prostu nieopłacalna. Jeśli jeździsz dość regularnie, to profesjonalne buty rowerowe są rzeczą wprost niezbędną – właśnie dzięki nim poprawi się Twój komfort jazdy.

Buty rowerowe – klasyfikacja

Podstawowy podział stanowią buty rowerowe SPD, czyli te, które nadają się swobodnie do pedałów zatrzaskowych, oraz buty, które posiadają zwykłą podeszwę. Świat kolarstwa przeżywa istną gloryfikację butów rowerowych SPD, stosowanie ich stało się obecnie bardzo powszechne, nawet w najpopularniejszych odmianach kolatorstwa

Buty SPD możemy również podzielić na buty, które odpowiednie są do pedałów górskich, tzw. MTB i buty szosowe. Posiadają one odpowiednio metalowy lub plastikowy blok, który dzięki temu, że zatrzaskuje się na pedale, daje niesamowite poczucie stabilizacji.

Rodzaje zapięć w butach rowerowych

Jeśli już jakiś konkretny rodzaj butów rowerowych SPD zwróci naszą uwagę, to powinniśmy zdecydować jakie zapięcie w nich będzie dla nas najlepsze. Możemy wybrać sznurówki, są one, jak powszechnie wiadomo, najbardziej popularne. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że mają możliwość precyzyjnej regulacji zapięcia, są absolutnie bezawaryjne, a ewentualna ich wymiana – bardzo prosta. Minusem korzystania z nich jest niestabilność stopy oraz to, że ich regulacji nie można dokonać podczas korzystania z nich.

Do wyboru mamy również system BOA, który przy odpowiedniej precyzyjności i szybkości używania ma dawać ten sam komfort co sznurówki. Jego atutem jest to, że doskonale utrzymuje stopę w bucie i błyskawicznie podlega regulacji, nawet w trakcie jazdy. Wymaga też stosunkowo częstego czyszczenia, bowiem bardo szybko zapycha się błotem. Ponadto – gdy system ulegnie uszkodzeniu, części zamienne kupić znacznie trudniej niż zwykłe sznurówki.

Wybór butów rowerowych SPD – wskazówki praktyczne

Kiedy już mamy wybrane buty rowerowe SPD, powinniśmy wybrać rozmiar odpowiedni dla nas. W końcu obuwie sportowe musi trzymać stopę o wiele stabilniej niż jakiekolwiek inne obuwie.

Jeśli dokonujemy zakupu przez internet, ważne jest, by nie podejmować decyzji w pośpiechu i pochopnie. Stopa powinna być przedtem odpowiedni zmierzona. Nie liczmy raczej na to, że obuwie z czasem się rozejdzie.

Sprawdźmy dokładnie szerokość swojej stopy. Dlatego najlepiej jest dokonywać zakupu butów rowerowych SPD w sklepach stacjonarnych. Tylko w ten sposób bowiem jesteśmy w stanie znaleźć dla siebie odpowiedni model obuwia kolarskiego.

Reasumując – na rynku jest wiele rodzajów butów rowerowych. Wydaje się więc, że bez problemu każdy fan jady na rowerze znajdzie coś dla siebie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty rowerowe spd.

admin