Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze wanny asymetrycznej?

6 years ago

W sklepach znaleźć można wiele wanien asymetrycznych. Modele różnią się pomiędzy m.in. materiałem wykonania, dodatkami oraz rodzaje obudowy. Warto dopasować te elementy do własnych potrzeb.

Materiały i tworzywa

Bardzo duże znaczenie ma materiał, z którego wykonana jest wanna. Obecnie w sklepach sprzedawane są modele z akrylu, kamienia, stali oraz żeliwa. Każde z tych tworzyw ma zalety i wady, przez co nie wszystkie sprawdzają się w przypadku wanny asymetrycznej. Modele akrylowe są lekkie i ciepłe w dotyku, natomiast żeliwne dość ciężkie. Najdroższe są wanny wykonane z kamienia, ale cechują się największą wytrzymałością. Dlatego decydując się na zakup wanny okrągłej lub innego modelu asymetrycznego, warto dopasować materiał przede wszystkim do własnych potrzeb.
.

Wyprofilowane siedzisko i bateria

Nowoczesne wanny asymetryczne mogą posiadać zarówno całkowicie gładkie brzegi, jak i być wyposażone w praktyczne, wyprofilowane siedzisko. Takie rozwiązanie może się okazać bardzo pomocne w połączeniu ze ścianką prysznicową. Pozwoli to na uzyskanie zarówno wanny, jak i prysznica. Wyprofilowane siedzisko w wannie asymetrycznej może być optymalnym rozwiązaniem, ponieważ umożliwi zarówno zażywanie kąpieli, jak i wzięcie szybkiego prysznica na stojąco, siedząco lub leżąco. Warto zwrócić uwagę także na baterię. Niektóre wanny asymetryczne posiadają otwór na baterię z boku lub po środku, jednak wiele modeli go nie uwzględnia. Wówczas konieczne jest umieszczenie jej w ścianie. Najlepiej wybrać taki sam sposób montażu, jak przy umywalce. Dzięki temu zachowana zostanie spójność.

Panele wanny asymetrycznej

Bardzo duże znaczenie ma wybór odpowiednich paneli maskujących wannę asymetryczną. Doskonale sprawdza się chociażby panel w kolorze wanny. Dzięki gładkiej powierzchni oraz niewielkiej ilości widocznych łączeń, takie rozwiązanie znacznie ułatwia prawidłowe utrzymanie czystości i nie sprawia problemu przy awaryjnym demontażu. Takie panele są w stanie idealnie wkomponować się w aranżację łazienki, dzięki temu w żadnym stopniu nie odbiegają pod względem stylistycznym od pozostałych elementów wyposażenia łazienki.

Płytki ceramiczne

Obudowanie wanny asymetrycznej płytkami daje bardzo duże możliwości aranżacyjne. Taka obudowa może zostać wykonana z marginesem lub równo z brzegiem wanny. W takiej sytuacji można uzyskać na przykład powierzchnię dodatkową, która idealnie sprawdza się do ustawiania dekoracji czy kosmetyków. Łuki wanien okrągłych mogą posiadać specjalne stelaże obkładane płytkami. Warto jednak zadbać o dostatecznie łatwy demontaż takiego panelu w przypadku awarii, dzięki czemu wanna będzie mogła służyć przez wiele lat.

Więcej dowiesz się na stronie 1lazienka.pl – wanny asymetryczne

admin