Jak dbać o drewniane łóżko?

8 years ago

Drewno, jak każdy inny naturalny materiał, potrzebuje odpowiedniej opieki i konserwacji. Drewno narażone jest na działanie wilgoci, pleśń, także na zniszczenia spowodowane działaniem szkodników takich jak korniki. Firmy meblowe oraz stolarze zazwyczaj zabezpieczają drewno przed działaniem tych czynników, kiedy jednak pragniemy posiadać w swoim domu drewno nielakierowane konieczne jest jego samodzielne zabezpieczenie.

Jak to zrobić?

Drewniane łóżko powinno być wykonane przede wszystkim z odpowiedni wysuszonego drewna. Nawet niewielka wilgoć sprawi, ze konstrukcja stanie się bardziej podatna na późniejsze zniszczenia. Wilgoć ściąga pleśń – jej pojawienie się świadczy o tym, że drewno nie było odpowiednio zabezpieczone lub też że w pomieszczeniu w którym toi łóżko jest zdecydowanie zbyt wilgotno (np. strych adaptowany pod pokój).

Konserwacja i zabezpieczenia

Pierwszym krokiem do ochrony drewnianego łóżka jest jego odpowiednia konserwacja. W tym celu można wykorzystać specjalistyczne pasty do drewna lub bejcę. Podczas wybierania konkretnego produktu pamiętajmy o dobraniu odpowiedniego odcienia specyfiku. Pastowanie drewna powinno być procesem dokładnym -przeznaczmy na to kilka godzin. Po wchłonięciu pierwszej warstwy proces ten należy powtórzyć. Poza pastą zasadne jest sprawdzenie, czy pomieszczenie nie jest zawilgłe. Warto monitorować stan ścian oraz to, czy drewno nie ciemnieje szybko w krótkim okresie czasu.

Artykuł powstał we wsółpracy z https://notodo.pl

admin