Grunty inwestycyjne jako lokata kapitału

5 years ago

Nie jest tajemnicą, że nieruchomości to intratna lokata kapitału, która może dać ogromny zwrot z inwestycji. W Polsce, głównie dzięki szybkiemu napływowi inwestorów zagranicznych, grunty szybko zyskują na wartości. Inwestycje w nieruchomości stały się dzięki temu jedną z najbardziej opłacalnych lokat kapitału, często przewyższając inne.

Inwestycja kapitału w nieruchomość może być nie tylko bardzo opłacalna, ale też nie wymaga wiele nakładów pracy. Inwestując w grunt z myślą o sprzedaży, gdy ten nabierze wartości, wymaga najczęściej jedynie dokonywania opłat i wnoszenia podatków. Nieco więcej czasu trzeba poświęcić, gdy grunty inwestycyjne są kupowane z myślą o najmie lub leasingu na czas od momentu zakupu do ewentualnej późniejszej sprzedaży.

Rynek nieruchomości w Polsce

Rozwój gospodarczy Polski spowodował, że do kraju napływa wiele inwestycji zagranicznych, a polskie podmioty również się rozwijają. W efekcie w ostatnich latach obserwuje się wzmożony popyt na nieruchomości, na których lokowane są inwestycje – fabryki, zakłady, inwestycje mieszkaniowe, obiekty handlowe i wiele innych. Napływ kapitału pod postacią inwestycji powoduje, że coraz więcej podmiotów, czy to osób prywatnych, czy firm, lokuje kapitał w grunty inwestycyjne, licząc na wzrost ich wartości w krótszym czy dłuższym okresie.

Grunty inwestycyjne w Polsce

Nie ma żelaznej reguły, jakie lokalizacje są najlepsze pod inwestycje w grunty. Z reguły są to jednak obszary w dużych miastach lub ich najbliższym sąsiedztwie. To właśnie największe ośrodki miejskie w Polsce rozwijają się najszybciej i tam właśnie ceny nieruchomości gruntowych rosną najszybciej. Trzeba jednak pamiętać, że ceny gruntów inwestycyjnych w atrakcyjnych lokalizacjach są już w tym momencie wysokie i z reguły ich zakup daj jednak niższą stopę zwrotu z inwestycji. Atrakcyjne są także nieruchomości inwestycyjne w okolicach ciągów komunikacyjnych ze względu na inwestycje w infrastrukturę drogową.

Inwestycyjne grunty na sprzedaż lub pod wynajem

Na gruntach inwestycyjnych można zarabiać nie tylko poprzez sprzedaż ich z zyskiem. Wielu inwestorów lokuje w nich kapitał z zamiarem ich najmu lub leasingu. W ten sposób nieruchomość daje regularny dopływ kapitału przez cały czas, a potem może być sprzedana z dodatkowym zyskiem. Oczywiście, nie każdy grunt inwestycyjny można wykorzystać w ten sposób. Zależy to od wielu czynników.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – grunty inwestycyjne

admin