Wielki skok

4 years ago

Skoki spadochroniarskie i inne sporty ekstremalne zyskały w ostatnich latach dużą popularność. Nadal są to rozrywki z drożej półki cenowej, ale coraz więcej ludzi decyduje się na inwestycję środków właśnie w takie spędzanie wolnego czasu. Jak jednak rozpocząć swoją przygodę ze sportem, jakim są skoki ze spadochronem?

Najtrudniejszy pierwszy skok

Standardową procedurą jest to, że najpierw skok trzeba zakupić. Można zakupić go samodzielnie, lub w postaci zaproszenia do skoku dla bliskiej osoby. Nie bez znaczenia jest jednak to, że na skoki ze spadochronem trzeba się samodzielnie zdecydować. Powinna być to przemyślana decyzja. Należy także wybrać datę i obserwować pogodę. Można wtedy w razie konieczności zmienić termin. Skok można wykupić przez internet, lub też bezpośrednio w szkole spadochroniarskiej. Mając wybraną datę, należy udać się do docelowego miejsca.

Tam instruktor przeprowadzi szkolenie oraz krótki trening. Dobrany zostanie odpowiedni kombinezon, przekazane informacje z zakresu bezpieczeństwa. Po tym etapie wraz z instruktorem wsiada się do samolotu i wznosi w powietrze. Po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach lotu (w zależności od wysokości) instruktor wraz z uczestnikiem wykonuje skok z otwartego wyjścia. Następuje swobodne spadanie z prędkością nawet 200 kilometrów na godzinę przez kilkuminutowy okres czasu. Później pozostało otwarcie spadochronu, szybowanie i lądowanie. Wszystko nagrane kamerką przytwierdzoną do kombinezonu. Skoki ze spadochronem w teorii wydają się bardzo łatwe.

Przeciwwskazania do skoków

Za główne przeciwwskazania trzeba uznać choroby: kręgosłupa, układu kostnego i krążenia. Dodatkowo epilepsja dyskwalifikuje od sportów tego typu – instruktor musi być poinformowany o stanie zdrowia uczestnika – organizm różnie reagują na stres związany ze skokiem. Innym przeciwwskazaniem jest duża waga – powyżej 100 kg – zależy to od technicznych parametrów sprzętu. Skoki ze spadochronem to świetne zajęcie i niebywały wyczyn. Nie warto jednak wykonywać go za wszelką cenę i z narażeniem zdrowia lub życia swojego i instruktora. Nie trzeba mieć specjalnego przygotowania, ale w czasie szkolenia koniecznie trzeba słuchać szkoleniowca. W powietrzu brak jest miejsca na błędy, ale jest miejsce na świetną zabawę.

admin