Laser Fotona – metoda nieinwazyjnego leczenia chrapania
1 year ago
Chrapanie stanowi nie tylko uciążliwy problem, ale też zagrożenie dla zdrowia. Sprawdź, kiedy warto rozważyć laserowe leczenie chrapania.
Laser Fotona – metoda nieinwazyjnego leczenia chrapania
Chrapanie jest konsekwencją nieprawidłowości w obrębie gardła i górnego odcinka układu oddechowego. Jedną z metod walki z tą przypadłością są laserowe zabiegi laryngologiczne. Kiedy warto rozważyć laserowe leczenie chrapania? Wyjaśniamy.
Metody leczenia chrapania
Problem z chrapaniem polega nie tylko na tym, że jest ono uciążliwe dla otoczenia, ale też stanowi zagrożenie dla zdrowia i samopoczucia osoby chrapiącej. Chrapanie jest często pierwszym objawem groźnego bezdechu sennego, który prowadzi do nadciśnienia i chorób serca. Z powodu ciągłego zmęczenia i niewyspania osoby chrapiące mają problemy z koncentracją i skupieniem uwagi, są bardziej narażone na wypadki samochodowe niż osoby zdrowe. Dlatego tak ważne jest znalezienie skutecznej metody leczenia chrapania. Najpoważniejsze przypadki wymagają interwencji chirurgicznej. Aby zminimalizować objawy bezdechu, stosuje się specjalne aparaty CPAP wytwarzające powietrze pod stałym dodatnim ciśnieniem, podawane bezpośrednio do dróg oddechowych. Alternatywą dla tych metod leczenia chrapania jest zabieg laserowy – szybki, mało inwazyjny i bardzo skuteczny w przypadku chrapania i wczesnego stadium bezdechu sennego.
Na czym polega laserowe leczenie chrapania?
Leczenie chrapania zawsze musi być poprzedzone konsultacją laryngologiczną. Specjalista musi dobrać odpowiednią metodę i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Przed zaplanowaniem zabiegu lekarz może zalecić badanie snu, podczas którego można sprawdzić, jakie objawy towarzyszą chrapaniu.
Dostępny w warszawskiej Klinice Miracki zabieg laryngologiczny laserem Fotona to jedna z najmniej inwazyjnych terapii chrapania. Procedura polega na naświetlaniu struktur cieśni gardła, czyli podniebienia, łuków podniebiennych i języczka w celu stymulacji komórek, które w tkankach odpowiedzialne są za stymulację przebudowy kolagenu. Następuje namnażanie włókien kolagenowych, które wpływają na usztywnienie struktur, odpowiedzialnych za chrapanie. Podczas zabiegu odczuwane jest delikatne ciepło na podniebieniu, które momentami przeradza się w uczucie gorąca, ale nie jest to na tyle bolesne, aby wymagało jakichkolwiek leków przeciwbólowych czy znieczulenia. Dla uzyskania satysfakcjonujących efektów leczenia chrapania zazwyczaj zaleca się wykonanie serii trzech zabiegów rozłożonych w czasie na sześć tygodni. Dokładny plan leczenia – liczbę oraz częstotliwość sesji – ustala lekarz podczas konsultacji laryngologicznej.
Dlaczego warto rozważyć laserowy zabieg laryngologiczny?
- Laser Fotona zwiększa drożność dróg oddechowych i redukuje objawy chrapania lub całkowicie je eliminuje. Lepiej napięte tkanki w gardle zapewniają lepszy przepływ powietrza i minimalizują wibracje powstające podczas snu w jamie ustnej i górnej części gardła.
- Skuteczne leczenie chrapania laserem sprawia, że pacjent zaczyna się wysypiać, staje się bardziej wypoczęty i skoncentrowany w ciągu dnia.
- Leczenie chrapania laserem można wykonać nawet u osób, które cierpią z powodu bezdechu sennego i tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju takich chorób, jak: nadciśnienie, choroby sercowo-naczyniowe, impotencja u mężczyzn czy depresja.
- Zabieg laserowego leczenia chrapania jest praktycznie bezbolesny i nie wymaga specjalnego postępowania pozabiegowego. To idealne rozwiązanie dla osób, które obawiają się bólu i długiej rekonwalescencji po zabiegu chirurgicznym.
W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z warszawskiej Kliniki Miracki: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-warszawa-mokotow-aleja-wilanowska/
Dodatkowo zapraszamy na zabiegi odmładzające takie jak botoks, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy terapie komórkami macierzystymi: https://mirackiclinic.com/