Dlaczego warto korzystać z robota spawalniczego?

6 years ago

Obecnie w przemyśle, coraz więcej obowiązków ludzi przejmują roboty. Jest tak chociażby w przypadku spawania, które rzadko kiedy jest dzisiaj wykonywane ręcznie. Dlaczego robot spawalniczy zastępuje człowieka?

Większe bezpieczeństwo pracy

Nie ma wątpliwości, że robot spawalniczy gwarantuje zdecydowanie większe bezpieczeństwo pracy dla człowieka. Przede wszystkim, w czasie gdy robot pracuje, nie przebywa przy nim żaden człowiek. Nie ma więc opcji, aby ktoś uległ wypadkowi spowodowanemu bezpośrednio przez spawanie. Ręczne wykonywanie spawania natomiast bywa bardzo niebezpieczne. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do tragedii.

Niemniej jednak, trzeba pamiętać, iż nawet korzystanie z robota spawalniczego nie gwarantuje całkowitego bezpieczeństwa pracownikom danej fabryki. Rzecz w tym, iż roboty spawalnicze są urządzeniami elektrycznymi, które zawsze mogą stanowić pewne zagrożenie. Ponadto, zajmują się wykonywaniem czynności, która jest wyjątkowo niebezpieczna. Ponadto, może również dojść do spalenia niektórych elementów tak zwanego dodatkowego wyposażenia robota spawalniczego. Jest nim chociażby kamera. Wszelkie tego typu elementy trzeba więc zabezpieczyć poprzez ich termoizolację.

Rola człowieka w obsłudze robota spawalniczego

Rzecz jasna, żaden robot spawalniczy nie działa całkowicie samodzielnie. Trzeba go bowiem chociażby zaprogramować. Zajmować powinien się tym fachowiec, gdyż od umiejętnego zaprogramowania robota zależy skuteczność jego pracy jak i bezpieczeństwo.

Szczególnie ważne zadanie jest stawiane przed fachowcem, który obsługuje jednocześnie kilak robotów spawalniczych. Rzecz w tym, iż w dużych fabrykach często pracują całe floty robotów. Musza one ze sobą współpracować, ażeby praca była efektywna. Zadaniem osoby obsługującej roboty jest w takiej sytuacji zaprogramowanie ich tak, aby dobrze ze sobą współdziałały.

Robot spawalniczy – na co uważać?

Oczywiście, również z robotem spawalniczym mogą być czasem problemy. Zdarza się, że jest on w jakieś sytuacji nieskuteczny. Chodzi o to, iż nie może na przykład dotrzeć do jakiegoś miejsca lub wykonuje spawanie nieprecyzyjnie. Warto jednak zauważyć, iż w przeważającej części przypadków jest to efekt tylko i wyłącznie złego ustawienia robota. Ponowne zaprogramowanie może więc rozwiązać problem.

Generalnie, dalsza robotyzacja przemysłu jest nieunikniona. Omawiany robot spawalniczy na ten przykład znacząco skraca czas spawania generując tym samym oszczędności dla firmy. Ponadto, zwiększa również znacząco bezpieczeństwo pracy.

Zapraszamy na stronę o robotach spawalniczych comauonline.pl.

admin