Baw się ekologicznie, czyli ekologia w codziennym życiu dziecka

8 years ago

Coraz więcej uwagi poświęcamy temu, jak wygląda środowisko dookoła nas. Szeroko zakrojone akcje promocyjne stopniowo uświadamiają, jak nasze codzienne nawyki mogą wpływać negatywnie na przyrodę. Wystarczy jednak odrobina cierpliwości i zmiana nawyków, aby żyć bardziej ekologicznie oraz zdrowo.

Jednorazowe, czyli złe

Proekologiczne zachowanie to przede wszystkim wybór produktów biodegradowalnych oraz zaprzestanie używania tych, które stanowią zagrożenie dla środowiska. Na co dzień otaczamy się takimi przedmiotami jak reklamówki foliowe – warto się ich pozbyć, a zamiast nich podczas zakupów stosować torbę wykonaną z materiału tekstylnego czy wiklinowego koszyka.

Również otaczając się przedmiotami niejednokrotnego użytku wpływamy na to, jak wygląda nasza planeta. Warto przyzwyczajać nasze dziecko do takich zachowań od najmłodszych lat i pamiętać, że maluchy obserwują swoich rodziców i biorą z nich przykład.

Zabawki drewniane – uczmy dziecko ekologii!

Również nasze dzieci możemy stopniowo zapoznawać z procesami wspierającymi środowisko naturalne. Pierwszym krokiem będzie oczywiście nauczenie dziecka odpowiedzialności związanej z zaśmiecaniem najbliższego otoczenia. Pogadanki związane z ochroną przyrody dzieci mają już w przedszkolach – podczas pogadanek z opiekunami dzieci mogą dowiedzieć się, że śmieci utrudniają życie zwierzętom i roślinom.

Ekologiczni rodzice powinni również postawić na ekologiczne zabawki, czyli najczęściej zabawki drewniane. Tego rodzaju zabawki podbijają w ostatnich latach polski rynek zabawkowy i są doskonałą alternatywą dla zagranicznych produktów, najczęściej wykonanych z tworzyw niebiodegradowalnych.

Zabawki drewniane tworzone są najczęściej w niewielkich, rodzinnych firmach. Mogą być to zabawki do pchania (kaczki z kijami), zabawki do ciągnięcia (samochody ze sznurkami), jak również zabawki związane z edukacją. Szczególnie te ostatnie są niezwykle cenione przez rodziców. Wiele drewnianych zabawek, takich jak tablice z literkami, skutecznie wpływają na szybsze oswajanie dziecka z alfabetem. Zabawki drewniane posiadają zaokrąglone brzegi, dlatego też nie stanowią zagrożenia dla zdrowia dziecka. Dodatkowo drewno jest malowane na różnorodne kolory i zabezpieczane nietoksycznym lakierem. Wszystko z myślą o komforcie dziecka i rodzica.

Drewniane zabawki coraz częściej spotykamy również w placówkach przedszkolnych, świetlicach i innych. Ich popularność stale rośnie, a pedagodzy podkreślają ich rolę edukacyjną.

admin