Siłowniki pneumatyczne – zastosowanie, rodzaje, żywotność
6 years ago
Urządzenia pneumatyczne cieszą się dużą popularnością głównie przez wzgląd na to, iż do działania wykorzystują sprężone powietrze. Znajdują co raz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Służą między innymi jako napędy mechanizmów zarówno w robotach o prostej budowie, jak i w tych bardziej skomplikowanych. Ich najważniejszym elementem składowym są siłowniki pneumatyczne.
Silniki pneumatyczne – zastosowanie
Zastosowanie siłowników pneumatycznych w urządzeniu umożliwia przemieszczanie (przesuwanie, obracanie etc.) elementów w automatyce przemysłowej. Są także wykorzystywane jako elementy dociskowe, które pozwalają na przykład na domykanie klap i zaworów. Z tego powodu doskonale sprawdzają się zakładach produkcyjnych i fabrykach jako podzespoły linii produkcyjnych, dźwigni, taśm czy pras.
W sprzedaży dostępne są różne typu standardowych siłowników. Na zmówienie klienta wykonywane są także siłowniki pneumatyczne według indywidualnego projektu.
Typy siłowników pneumatycznych
Podstawowym typem siłowników pneumatycznych jest tak zwane urządzenie jednostronnego działania. Wykorzystuje ono jednokierunkowy suw tłoka, który zależy przede wszystkim od ciśnienia sprężonego powietrza. Istnieją również urządzenia dwustronnego działania, gdzie tłok porusza się w dwóch przeciwnych kierunkach, co jest uzależnione głównie od ruchu sprężyny.
Dużą popularnością cieszą się także siłowniki ze specjalnym zabezpieczeniem przed obrotem tłoka. Wybierane są przede wszystkim przez wzgląd na to, iż nie wymagają smarowania.
Godne uwagi są również innowacyjne siłowniki pneumatyczne, które posiadają tłok magnetyczny. Dzięki bezkontaktowym sensorom umieszczonym na obudowie, możliwa jest ciągła kontrola jego ruchów.
Szacowany czas pracy urządzenia
Szacowany czas pracy siłownika to innymi słowy jego żywotność. Najczęściej jest wyrażona w liczbie cykli podanej w milionach. Jest zależny głównie od rodzaju materiałów użytych w procesie jego produkcji. Ważną kwestią jest także typ zastosowanego uszczelniacza. Najdłuższą żywotnością wykazują się urządzenia uszczelnione poliuretanem.
Na długość czasu pracy ma również wpływ sposób użytkowania siłownika. Należy także odpowiednio je konserwować. Żywotność zależy również od jakości olejów używanych do smarowania oraz dbałość o to, by ich stopnień zużycia nie przekraczał dopuszczalnego progu.
Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP