Wyjątkowe dania w klasycznej odsłonie

5 months ago

Olbrzymia różnorodność produktów spożywczych w sklepach i marketach sprawia, że możemy przygotowywać zarówno klasyczne, jak i niebanalne dania, inspirowane kuchniami świata. Warto jednak pamiętać, że przede wszystkim posiłki powinny być zbilansowane i zdrowe. Jakie produkty wykorzystywać każdego dnia?

Warzywa w kuchni – jak je wykorzystać?

Warzywa i owoce powinny stanowić podstawę codziennej diety – przekonują dietetycy i lekarze. Składniki te leżą u podstaw piramidy żywienia i są cennym źródłem witamin, mikroelementów oraz błonnika. Współcześnie warzywa i owoce dostaniemy przez okrągły rok zarówno w sklepach warzywnych, jak i marketach. Warto korzystać z sezonowych warzyw i owoców i wykorzystywać je w kuchni. Niskie ceny warzyw i owoców w sezonie to również dobry czas na tworzenie domowych przetworów – w czasie jesieni i zimy będą one żelaznym zapasem wartościowych witamin i mikroelementów. Jakie przetwory przygotować na zimę? Najprostszą opcją są oczywiście dżemy – truskawkowe i agrestowe dżemy smakować będą doskonale, zarówno jako dodatek do tostów, jak i jako wypełnienie dla domowych ciast.

Proste, klasyczne dania na polskich stołach

Szeroki dostęp do Internetu sprawia, że bez większego trudu znajdziemy przepisy na dania z odległych zakątków świata. Warto jednak zwrócić uwagę na klasyczne polskie dania, które z pewnością przypomną smaczne obiady w rodzinnym domu czy u babci. Gołąbki w sosie pomidorowym to smaczne i klasyczne danie, odpowiednie zarówno do podawania w tygodniu, jak i podczas rodzinnych posiłków w weekend. Ich przygotowanie nie jest trudne – poza dużą główką kapusty konieczne będzie również dobrej jakości mięso mielone, ryż oraz passata lub też gotowy, domowy sos pomidorowy. Inną propozycją na proste danie są placki ziemniaczane – mogą być one podawane z ulubionymi dodatkami: śmietaną, cukrem.

 

 

Weronika Nowakowska