Urządzanie pokoju i nauka kreatywności

4 years ago

W dzisiejszych czasach liczy się nie tyle sama wiedza, bo ta jest powszechnie dostępna w jednym kliknięciu, ale sposób jej wykorzystywania. Istotny jest sposób posługiwania się umiejętnościami. Od trzymania się schematów i sprawdzonych wzorów ważniejsze okazuje się ich przekraczanie i poszukiwanie nowych rozwiązań. Innowacyjność, otwartość na zmiany, kreatywność – to pożądane obecnie cechy i zdolności, które z czasem staną się istotne w życiu całych społeczeństw.

Nauka kreatywności od dziecka

Dlatego nawet najmniejsze dzieci warto zachęcać do twórczości, do samodzielnego rozwiązywania problemów. Poprzez najdrobniejsze zadania. Jednym z nich jest urządzanie pokoju. Niech dzieci w tym uczestniczą, nawet gdy mają zaledwie kilka lat.

Niech pomagają wybierać przedmioty (oczywiście w granicach rozsądku), a potem niech robią samodzielnie na przykład dekoracje z naklejek. W meblowaniu pomogą nam meble Gama, które sprawią, że połączymy przyjemne z pożytecznym – naukę kreatywności z zabawą. Wysoką jakość z rozsądną ceną. Dowiemy się wreszcie, jak tanio urządzić pokój młodzieżowy czy dziecięcy.

Dajmy dzieciom trochę swobody

Myśląc o pokojach dzieci, często popadamy w szkodliwy perfekcjonizm. Chcemy, żeby wszystko było jak z katalogu. Czy nie dotyczy to często także innych sfer naszego życia? Trzeba bardzo uważać, żeby w ten sposób nie zaszkodzić dzieciom. Dajmy im odrobinę swobody, która sprzyja byciu kreatywną osobą.

Naklejki nie muszą być równo przyklejone przez maluchy do ściany. Plakaty wieszane przez nastolatków niekoniecznie powinny pasować do całości. Wybrane przez dzieci poduszki z bohaterami z bajek wcale nie muszą się nam podobać. Ważne, że w ten sposób dzieciaki wyrażają swoją osobowość. Poprzez drobne czynności uczą się samodzielności i podejmowania decyzji.

Weronika Nowakowska