Rozwód czy separacja?

4 years ago


Rozpad pożycia małżeńskiego nie zawsze kończy się rozwodem. Znaczna część par w pierwszej kolejności decyduje się na separację. Czym różni się rozwód od separacji? Sprawdź!

Separacja – „rozwód ograniczony”

Pod względem prawnym separacja i rozwód niosą za sobą niemal takie same konsekwencje – rozdzielność majątkową, wyłączenie z linii dziedziczenia, obowiązek alimentacyjny, konieczność ustalenia kontaktów z dzieckiem i władzy rodzicielskiej. Podstawową różnicą między stanami jest możliwość zawarcia ponownego małżeństwa (takie prawo daje jedynie rozwód). Ponadto, osoby będące w separacji są zobowiązane do udzielania sobie pomocy, a kobieta nie może wrócić do swojego nazwiska panieńskiego przez złożenie wniosku do USC. Koszty sądowe w przypadku złożenia obu wniosków są takie same. Separacja często jest pewnego rodzaju testem mającym utwierdzić współmałżonków w przekonaniu, czy chcą ostatecznie unieważnić swój związek. Po jakimś czasie życia w separacji, można przywrócić małżeństwu moc prawną.

Zaufaj doświadczonemu prawnikowi

Podjęcie decyzji o zerwaniu relacji z osobą, z którą łączy nas silna więź nie tylko prawna, ale przede wszystkim emocjonalna, nigdy nie jest łatwa. Zanim zdecydujemy się na separację lub rozwód, warto skonsultować się z prawnikiem. W każdym większym  mieście funkcjonują kancelarie zatrudniające adwokatów lub radców prawnych wyspecjalizowanych w prawie rodzinnym. Sporządzenie pisma do sądu warto poprzedzić konsultacją z ekspertem, który szczegółowo wyjaśni wszelkie niuanse między rozwodem a separacją, pomoże znaleźć optymalne rozwiązanie i skompletować wszystkie dokumenty. Więcej informacji znajdziesz na stronie adwokat-katowice.info.pl.

admin