Ortezy na opadającą stopę- wybór ma znaczenie

5 years ago

Opadająca stopa jest po prostu jej niedowładem. Przyczyn tak naprawdę może być bardzo wiele. Uszkodzenie nerwu strzałkowego może nastąpić na skutek urazu, czy też zwyrodnienia kręgosłupa, a także wylewu, czy z powodu łagodnego nowotworu.

Objawy opadającej stopy

Uszkodzenie nerwu strzałkowego nie koniecznie musi powodować ból. Bardzo często syndromem mówiącym, że chory cierpi na opadającą stopę jest specyficzny chód. Zdrowy człowiek stawia stopę od pięty do palców. Z kolei w razie choroby ma się do czynienia z chodem bocianim, czyli chory podnosi wyżej stopę, przez to zdecydowanie bardziej zgina staw kolanowy. Zatem stawia stopę od palców do pięty. Często obawami są też drętwienie stopy, albo jej chwilowy niedowład. Wtedy też czucie w stopie jest na zdecydowanie mniejszym poziomie. Jednak w przypadku, gdy przyczyną jest łagodny nowotwór taki jak nerwiak, to objawy są zdecydowanie bardziej intensywne .

Opadająca stopa- leczenie

Opadająca stopa, czyli niedowład najczęściej leczy się rehabilitacją. Otóż operację przeprowadza się tylko w rzadkich przypadkach, najczęściej gdy ma się do czynienia z nerwiakiem, który jest zlokalizowany w nerwie strzałkowym. Jednak taki zabieg jest bardzo trudny i skomplikowany, gdyż w jego trakcie może dojść do uszkodzenia nerwów i mięśni. Często stawia się zatem na leczenie farmakologiczne. Tutaj dużą rolę mają preparaty witaminowe, z dużą zawartością witamin z grupy B. Oczywiście nie można także zapomnieć o odpowiednim odżywianiu. Jednak najważniejsza pozostaje regularna rehabilitacja oraz ortezy na opadającą stopę.

Ortezy na opadającą stopę- na co zwrócić uwagę?

Przypadłość taka jak, opadająca stopa może ograniczać mobilność. Zatem nie można w żadnym wypadku jej bagatelizować. Istotną rolę odgrywa noszenie ortezy na opadającą stopę. Jest wiele rodzajów. Przy wyborze warto skorzystać z doradztwa wykwalifikowanego pracownika. Najważniejsza niewątpliwie jest jakość ortezy na opadającą stopę. Zatem należy wybierać z wysokiej jakości materiałów takich jak: termoplastyczny polypropen. Ma on świetne właściwości, otóż dopasowuje się do stopy. Należy także dobrać odpowiedni rozmiar. Orteza nie może być, ani za mała, ani też za duża.

Jak nosić ortezy na opadającą stopę?

Zazwyczaj ortezy na opadającą stopę należy nosić pół dnia, chyba że lekarz zaleci inaczej. Warto zdecydować się na ortezę zapinaną na rzepy, dzięki temu jej zakładanie i z ciąganie będzie zdecydowanie łatwiejsze i szybsze.
Wybór ortez na opadającą stopę jest naprawdę duży. Są one miękkie, sztywne i półsztywne, jednak trzeba wiedzieć, że to lekarz decyduje o rodzaju i nie możną wybierać na własną rękę.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://megamedic.pl/pl/p/Orteza-na-opadajaca-stope-/599

admin