Laboratorium medyczne i badania, jako profilaktyka w leczeniu

6 years ago

W dobie wszechobecnego Internetu i mody na zdrowy styl życia, ludzie coraz częściej zanim zasięgną porady lekarza, starają się leczyć na własną rękę. Wynika to z wielu czynników – długie kolejki do lekarzy, ale też różnego rodzaju zarazki i epidemie, a przecież największym siedliskiem tego typu bakterii są kolejki w przychodniach, w których spędza się od kilkunastu minut do kilku godzin. Dodatkowo do lekarzy kierujemy się w momencie, w którym jesteśmy już chorzy, a wystarczy czasami dobra profilaktyka, aby do tego nie dopuścić.

Gdzie wykonać badania?

Jednak zanim padnie wybór na to, jakie badania należy wykonać ważny jest wybór placówki gdzie je należy wykonać. Laboratoria medyczne, które oferują wiarygodne wyniki badań, powinny być wpisane do spisu od Krajowej Izby Diagnostyków Laboratoryjnych. Następnie należy sprawdzić, wszelkiego rodzaju certyfikaty oraz zaświadczenia, co do sprawności sprzętu, który jest używany do badań. Podobnie ma się rzecz z personelem. Każdy diagnosta laboratoryjny, podobnie jak lekarz, musi posiadać uprawnienia i oprócz podpisu z imienia i nazwiska pod wynikami badań, musi identyfikować się również numerem, który jest mu nadawany, jako pozwolenie na wykonywanie zawodu. Istotny jest również kontakt na linii laboratorium – pacjent. Obecnie najczęściej stosowaną metoda przekazania wyników badań, oprócz odbioru w placówce, jest dopisanie ich do wirtualnego konta pacjenta, na które może się zalogować przez stronę internetowa lub przez aplikację. Jest to bardzo pomocne, ponieważ dzięki temu pacjent pozna swoje wyniki najczęściej jeszcze tego samego dnia.

Odpowiedni dobór badań

Zanim jednak pojawi się jakiekolwiek samoleczenie, należy wykonać badania. Jeżeli rzeczywiście nie ma dostępu do lekarza, albo kolejki są zbyt długie należy od razu skierować swoje kroki do laboratorium medycznego. Niektóre placówki tworzą pakiety do badań profilaktycznych skierowanych pod kątem na przykład odporności, lub zdrowia ogólnego (czyli głównie morfologia, w skład której wchodzi również badanie poziomu żelaza, oraz hormonów). Istnieje jednak również możliwość dobierania samemu badań i wykonywania ich pojedynczo.

Badania profilaktyczne są bardzo ważne, jednak równie istotna jest pomoc lekarska. Nie ulega wątpliwości, że odchylenia w naszych badaniach należy konsultować z lekarzem. Czasami w codziennym zabieganiu ludzie zapominają o swoim zdrowiu i o tym, aby o nie dbać, a właśnie badania profilaktyczne są w stanie wspomóc, lub wykryć bardzo wczesne stadium choroby. Dlatego tak ważny jest również wybór dobrego laboratorium. W końcu, kto zadba o własne zdrowie lepiej niż sam pacjent.

Więcej dowiesz się na stronie synevo.pl.

admin