Co wyklucza zastosowanie implantów?

8 years ago

Implanty są obecnie jednym z najczęściej stosowanych metod uzupełniania ubytków w łukach zębowych. Implanty nie tylko doskonale imitują naturalne zęby – przede wszystkim doskonale wspierają łuk zębowy, nie dopuszczając do przesuwania się innych zębów oraz do zapadania się dziąseł.

Implanty świetnie sprawdzają się jako zęby zastępcze: są wyjątkowo trwałe, odporne na uszkodzenia czy pękanie, nie zmieniają swojej barwy, nie reagują na wysokie czy niskie temperatury. Implanty wszczepiane są podczas 2-3 zabiegów rozłożonych w czasie.

Ubytki to nie tylko problem estetyczny

Implantologia staje się prężnie działającą dziedziną w naszym kraju. Wynika to z rosnącej wiedzy na temat zagrożeń, jakie wiążą się z ubytkami w jamie ustnej. Coraz więcej osób decyduje się na uzupełnienie luk w trosce o swoje zdrowie. Ubytki w łukach zębowych w pierwszej kolejności prowadzą do przesuwania się i zmiany położenia zębów sąsiednich. Taka sytuacja jest powodem ich dodatkowego rozchwiania. Chwiejące się zęby są niezdolne do gryzienia twardych pokarmów, są znacznie bardziej narażone na wypadanie, łamanie. Braki w uzębieniu będą także skutkowały częstszymi chorobami, takimi jak paradontoza, próchnica. Brak nawet jednego zęba wpływa na integralność łuku zębowego i przyczynia się do zmian w mimice twarzy.

Przeciwwskazania do stosowania implantów

Wśród wielu przeciwwskazań do stosowania implantów wymienia się AIDS, HIV, choroby nowotworowe, osteoporozę, ciążę, wiek poniżej 18 lat. Wszczepianie implantów niesie za sobą również wielkie ryzyko w przypadku osób u których wykryto zmniejszoną krzepliwość krwi, bo wiąże się z trudnym gojeniem się ran. Implantów nie są zaleca w przypadku osób, które nie ukończyły 18. roku życia – wynika to głównie z faktu, że często ich szczęka nie jest w pełni ukształtowana.

Przeciwwskazaniem do wszczepiania implantów jest bez wątpienia nieustabilizowana cukrzyca. Schorzenie to dotyka coraz większej ilości osób, a dodatkowo wiele z nas nie jest świadomych swojej choroby. Cukrzyca nieustabilizowana skutecznie wyklucza stosowanie implantów – stomatolodzy podkreślają ryzyko związane z zaburzonym procesem gojenia się ran. Poważnym problemem jest również ryzyko powikłań pooperacyjnych.

Dla cukrzyków mamy jednak dobre wieści. Prowadzone od niedawna badania udowadniają, że implanty zębów i cukrzyca nie muszą się wykluczać.

admin